چگونگی ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرکت ها در قالب های متنوعی به ثبت می رسند. یکی از متداول ترین انوع آن ها، ثبت شرکت با مسئولیت محدود می باشد که موضوع مورد بحث این مقاله در موسسه حقوقی کریم خان می باشد.

 

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود ( Limited liability company ) میان دو یا چند نفر با هدف انجام امور تجاری همچون خرید و فروش ، فعالیت‌های خدماتی، ساختمانی و… در ابعاد کوچک تشکیل می گردد.

علت نام گذاری این نوع شرکت‌ این است که برخلاف موسسات تضامنی، وظایف هر کدام از شرکا در مورد بدهی‌ ها و تعهدات شرکت، به آورده نقدی آن ها در موسسه محدود می شود و چنانچه کفایت کافی را نداشته باشند از اموال شخصی آن ها در جهت این راه استفاده نمی شود.

بصورت خلاصه: اگر شرکتی اعلام ورشکستگی نماید و قادر به پاسخگویی طلبکاران و اشخاص ثالث نباشد فقط سرمایه‌ شرکا مصرف می شود و امکان مطالبه ی طلبکاران برای باقی طلب خویش، از اموال شخصی شرکای شرکت وجود نخواهد داشت.

جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود از زمان تکمیل مدارک و تشکیل پرونده، ۱۰ الی ۱۵ روز کاری زمان نیاز است که ادامه این مقاله موسسه حقوقی کریم خان مراحل ، مدارک و شرایط مورد نیاز این گونه از ثبت را شرح می دهد.

انتخاب نمودن اسم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در اسم شرکت با مسئولیت محدود، درج عنوان “با مسئولیت محدود” ضروری می باشد و در صورتی که این عنوان مندرج نشود ،شرکت بعنوان شرکت تضامنی شناخته می‌شود و در مقابل اشخاص ثالث مطابق مقررات موسسات تضامنی می باشد. نکته دیگری که قابل ذکر برای نام شرکت این است که نباید شامل نام هیچ یک از شرکا باشد چرا که شریکی که اسم او در نام موسسه ذکر گردیده، در مقابل اشخاص ثالث حکم شریک ضامن در شرکت‌ تضامنی را دارد.

حداقل سرمایه جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود

۱/۰۰۰/۰۰۰ ریال حداقل سرمایه ای است که جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیاز است و نیازی به پرداخت تمام یا بخشی از این مبلغ به حسابی در بانک نمی باشد . سرمایه در اینگونه شرکت ها به سهم الشرکه تبدیل می گردد و سرمایه گذاران هم بعنوان شرکاء شناخته می شوند.

مشخص و تعیین شدن سرمایه یک موسسه با توجه به موضوع و سطح فعالیت آن می باشد و در می تواند در مسائلی نظیر اخذ تسهیلات بانکی یا منعقد نمودن قرارداد ، اخذ شعبات نمایندگی‌، شرکت نمودن در مناقصه ها و مزایده ها و غیره تاثیر بسزایی داشته باشد. لذا جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود منعی برای تعیین میزان سرمایه شرکت وجود ندارد و می توان سرمایه را همان حداقل (۱/۰۰۰/۰۰۰ ریال) در نظر گرفت.

نقل و انتقال سهم الشرکه در این گونه از موسسات در یکی از دفاتر اسناد رسمی و یا با تنظیم صورتجلسه‌ی دو مرحله‌ای در اداره ثبت شرکت‌ها انجام می پذیرد.

شروط لازم شرکا، هیئت مدیره و بازرسان به منظور ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 • حداقل از دو نفر عضو تشکیل می گردد که سن قانونی لااقل یکی از شرکا می بایست بالای ۱۸ سال باشد.
 • امکان انتخاب مدیریت عامل و یا عضویت هیئت مدیره برای افراد زیر ۱۸ سال وجود ندارد و فقط می‌توانند بعنوان شریک در شرکت حضور داشته باشند.
 • چنانچه تعداد شرکا بیشتر از ۱۲ عضو باشد، لازم است که شرکت هیات ناظرین تشکیل دهد و هیات مذکور باید لااقل سالی یک بار مجمع عمومی شرکا را تشکیل بدهد.
 • تعداد مدیران می بایست حداقل یک نفر ‌باشد و حداکثر تعدادی برای اعضای هیئت‌ مدیره وجود ندارد.
 • اعضا هیئت ‌مدیره نباید از کارمندان دولت باشند.
 • اعضا هیئت ‌مدیره نباید هیچگونه سو پیشینه ای داشته باشند.
 • اعضا هیئت ‌مدیره برای مدت نامحدود انتخاب شود مگر در موارد غیر از این که در اساسنامه پیش بینی شده است.
 • انتخاب نمودن بازرس یا بازرسان در موسسه با مسئولیت محدود اختیاری می باشد.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 1.  کپی شناسنامه برابر اصل همه اعضای هیات‌ مدیره، شرکا و هیات ناظر
 2. فتوکپی کارت ملی برابر اصل شده تمام اعضای هیات‌مدیره، شرکا و هیات ناظر
 3. اصل گواهی عدم سو سابقه کیفری برای اعضا هیات‌ مدیره و مدیریت عامل ( با مراجعه به پلیس + ۱۰)
 4. اصل جواز فعالیت از مراجع مربوطه در مواردی که ثبت موضوع موسسه نیاز به مجوز داشته باشد.
 5. اصل وکالت نامه وکیل دادگستری چنانچه وکیل، ثبت شرکت را انجام دهد.
 6. تکمیل نمودن فرم اطلاعات مورد لزوم
 7. تکمیل نمودن فرم تعیین اسم به ترتیب اولویت اسم های پیشنهادی
 8. شرکت نامه تکمیل شده (در ۲ نسخه)
 9. نسخه تقاضانامه تکمیل شده (در ۲ نسخه)
 10. اساسنامه تکمیل شده (در ۲ نسخه)
 11. یک نسخه صورت جلسه مجمع عمومی موسسین تکمیل شده
 12. یک نسخه صورت جلسه هیات‌ مدیره تکمیل شده

قواعد شرکت با مسئولیت محدود

 • ذکر نمودن نوع شرکت در اسم شرکت.
 • محدودیت مسئولیت شرکا.
 • امکان نداشتن انتقال سهم‌الشرکه.
 • منحل نشدن شرکت چنانچه شرکا فوت کنند یا ورشکسته شوند .
 • ضرورت رعایت تشریفات بیشتر، چنانچه تعداد شرکا بیشتر از ۱۲ عضو باشد.

انحلال شرکت با مسئولیت محدود

موسسه ثبت کریم خان موارد منحل شدن شرکت با مسئولیت محدود را بصورت زیر عنوان می دارد:

الف- چنانچه موضوع و هدفی که موسسه برای انجام آن تشکیل گردیده است، غیرممکن شود یا آن موضوع انجام شده باشد.
ب- زمانیکه برای شرکت زمان مشخصی تعیین شده باشد و آن زمان به انقضا برسد و پیش از پایان مدت، نیز این مدت تمدید نشده باشد.
پ- اگر تصمیم تمامی شرکا تصمیم بر منحل شدن شرکت باشد.
ت- اگر به هر دلیلی، فقط یک نفر از شرکای موسسه باقی بماند.
ث- اگر شرکت ورشکست گردد.

به وقوع پیوستن هر یک از موارد ذکر شده در بالا به منحل شدن شرکت منتهی خواهد شد. ولیکن دلایلی هم در موارد خاص سبب انحلال این نوع شرکت ها می گردد:

 1. در صورتی که تعدادی از شرکای شرکت که سهم‌الشرکه آن ها از نیمی از سرمایه شرکت بیش تر است، قصد منحل کردن شرکت را داشته باشند.( اکثریت ذکر شده ،اکثریت عددی شرکا نیست و چنانچه فقط یک عضو از شرکا که بیش از ۵۰% از سرمایه شرکت را دارند،تصمیم انحلال شرکت را بگیرد، شرکت منحل خواهد گردید.)
 2. در صورت وارد آمدن زیان هایی به شرکت، نصف سرمایه شرکت از بین برود و یکی از شرکا از دادگاه درخواست انحلال نماید و از نظر دادگاه دلایل درخواست کننده مورد قبول واقع گردد و همچنین باقی شرکا نیز حاضر نباشند سهم شریک را که در صورت انحلال به او می‌رسد، تادیه کرده و او را از شرکت خارج کنند، دادگاه حکم به انحلال شرکت می دهد.
 3. چنانچه یکی از شرکا فوت کند.( اگرچه در اساسنامه ذکر گردیده باشد که فوت یکی از شرکا منتهی به انحلال می شود)

تصفیه شرکت با مسئولیت محدود

 • شرکت بعد از طی نمودن مراحل انحلال از اداره ثبت شرکت ها، به انجام امور مربوط به تصفیه بدهی ها می پردازد. چراکه لازمه انحلال، تقسیم اموال شراکتی میان شرکا است ، که مقدار آن پس از دریافت طلب اشخاص ثالث، بیمه، دارایی ، کارمندان و غیره مشخص می شود.
 • تصفیه در این نوع از موسسات، وظیفه مدیران شرکت می باشد؛ مگر آنکه در اساسنامه پیش بینی های دیگری صورت گرفته باشد.
 • جهت تقسیم نمودن اموال و دارایی شرکت پس از انحلال، لزوم آگهی شدن انحلال شرکت قبلا در روزنامه رسمی و ۳مرتبه در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار وجود دارد و همچنین می بایست یک سال از تاریخ منتشر شدن نخستین آگهی در روزنامه گذشته باشد.
 • چنانچه اقدامی خلاف قاعده گفته شده صورت پذیرد، مدیر تسویه می بایست عهده دار مسئولیت ضرر و زیان طلبکارانی که موفق به دریافت طلب خود نگردیده اند، خواهد بود.

موسسه حقوقی کریم خان ارائه دهنده تخصصی ترین خدمات ثبت شرکت ها از جمله ثبت شرکت با مسئولیت محدود می باشد. به منظور مشاوره رایگان با شماره ۸۷۱۴۶ تماس حاصل نمایید.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *