تغییر موضوع شرکت به چه صورت انجام می گیرد؟

هدف تأسیس یا ثبت شرکت، همان موضوع انتخابی شرکت میباشد و چنانچه اعضای شرکت صلاح بدانند قابل تغییر، افزایش یا کاهش است. موضوع شرکت از اهمیت بالایی برخوردار است به همین علت در این مقاله موسسه ثبت کریم خان ” تغییر موضوع شرکت ” را مورد بحث و بررسی قرار می دهد.

تغییر موضوع شرکت

موضوع شرکت

یکی از مهم ترین و بنیادی ترین مبحث ها در تاسیس شرکت، مبحث مشخص نمودن موضوع شرکت است. به موجب بند ۲ اساسنامه، تعیین موضوع فعالیت هر شرکتی هویت و اصل آن شرکت را نشان می دهد.

دسته بندی موضوعات شرکت

موضوعات شرکت سه دسته می باشند که موسسه حقوقی کریم خان این دسته ها را بیان می نماید:

 1. این دسته شامل موضوعاتی میشوند که بطور کلی غیر قابل ثبت و فعالیت میباشند.
 2. این دسته، موضوعاتی هستند که قبل از ثبت به دریافت جواز نیاز دارند.
 3. موضوعاتی که بدون نیاز به اخذ جواز از سازمان ها و ارگان ها ثبت می گردند.

موضوعاتی که به دریافت جواز نیاز دارند شامل ۲۳ ماده می شوند. نظیر فعالیت مربوط به امور پولی و بانکی موسسه، موضوع فعالیت شرکت های تعاونی، موضوع فعالیت تعاونی فرش دستباف، موضوع فعالیت حج و زیارت و غیره. اما الزامی به دریافت مجوز برای سایر فعالیت های خارج از این ۲۳ ماده پیش از ثبت شرکت وجود نخواهد داشت.

نکات حائز اهمیت جهت تنظیم موضوع شرکت:

 • موضوعات شرکتی را از موضوعات فعالیت مؤسسات غیر تجاری جدا کنید..
 • موضوعاتی که نیاز به مجوز دارند با ذکر شماره مجوز در موضوع تنظیم شوند.
 • موضوع فعالیت شرکت های تعاونی به شکل تک موضوعی است.
 • امکان تنظیم موضوعات گوناگون در کنار یکدیگر به شکل شرکت های چندمنظوره امکان پذیر است.
 • در تنظیم الحاق به موضوع یا تغییر موضوع شرکت تدوین موضوعات بازرگانی که جز لاینفک فعالیت هر شرکت می باشد اهمیت دارد.

تغییر موضوع شرکت

همانطور که پیش از این عنوان کردیم، هدف تأسیس یا ثبت شرکت، همان موضوع انتخابی شرکت میباشد و چنانچه اعضای شرکت صلاح بدانند قابل تغییر، افزایش یا کاهش است. تمامی انواع شرکت ها قادر به تغییر موضوع شرکت خود می باشند. تغییر موضوع شرکت در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده می باشد که پس از تصویب و اعلام مراتب به اداره ثبت شرکت ها، جهت اطلاع عموم آگهی می شود.

خاطر نشان می شود که این امر تنها در صورتی امکان پذیر خواهد بود که جواز تغییر از مراجع دارای صلاحیت، دریافت شود و به اداره ثبت ارسال گردد. ( در صورت مجوزی بودن موضوع شرکت می بایست برای دریافت جوازهای لازم از مراجع ذی صلاح اقدام نمود.) موضوع جدید یا الحاقی می بایست از میان موضوع هایی انتخاب شود که مجاز و قانونی و قابل ثبت هستند.

مدارک و مراحل مورد نیاز برای تغییر موضوع شرکت

اشخاص حقوقی پس از ثبت شرکت بر طبق قانون اجازه تغییر موضوع شرکت و یا اضافه نمودن موضوعی خاص را به موضوع فعالیت قبلی شرکت خود دارند و یا حتی موضوع شرکت به کلی تغییر پیدا می کند. این نوع تغییر مستلزم تهیه مدارک ذیل می باشد:

 • مدارک ثبتی شرکت
 • آخرین لیست صاحبان سهام و یا شرکا شرکت
 • روزنامه تأسیس، تمامی روزنامه های تغییرات و جواز انجام فعالیت

بعد از تهیه صورتجلسه ای در قالب مجمع عمومی فوق العاده با قید اسم دارندگان سهام و یا شرکا همراه با درصد سهام آن هاو امضا ذیل صورت جلسه بوسیله ی دارندگان سهام و یا شرکا شرکت، صورتجلسه ضمیمه به موضوع در پایگاه اینترنتی ثبت تغییرات اداره ثبت شرکت ها ثبت و مدارک از طریق پست به اداره مذکور فرستاده خواهد شد. درصورت تأیید موضوع فعالیت الحاق شده آگهی تغییرات صادر و بعد از آن به منظور اطلاع عموم در روزنامه رسمی کشور انتشار پیدا می کند.

روند تغییر موضوع شرکت

 1. صورت جلسه مجمع فوق العاده مبنی بر تغییر موضوع شرکت تنظیم گردد.
 2. سهم هر کدام از شرکا تعیین شود.
 3. لیستی از صاحبان سهام حاضر در مجمع فوق العاده تهیه گردد.
 4. جواز برای موضوعات نیازمند به مجوز دریافت شود.
 5. فرم های اداری تغییر موضوع شرکت تکمیل و پر شود.
 6. مدارک ذکر شده و اصل آگهی دعوت منتشر شده در روزنامه به اداره ثبت شرکت ها تسلیم گردد.
 7. ایراد و مشکلات وارد شده به موضوع از سوی کارشناسان اداره ثبت رفع گردد.
 8. تایید نهایی موضوع و صادر شدن پیش آگهی تغییرات
 9. تغییرات در روزنامه رسمی کشور تقریبا ده روز بعد از صدور پیش آگهی، آگهی شود.

جهت اطلاع بیشتر شما از روند تغییر موضوع شرکت ها، موسسه حقوقی کریم خان نمونه ای از اینگونه تغییرات را در زیر شرح می دهد.

تغییر موضوع شرکت سهامی خاص

قبل از آنکه جهت ثبت اقدامی نمایید، در ابتدا و درصورتیکه موضوع فعالیت شما به مجوز نیاز داشته باشد بایستی اقدام به اخذ مجوز نمایید.( برخی موضوعات بدون نیاز به دریافت جواز قابل ثبت نزد مرجع ثبت شرکت ها می باشند). ولی چنانچه در موضوع تعیین شده موافقت مراجع خاصی الزام باشد، قبل از اقدام به ثبت، اخذ مجوزهای لازم ضروری می باشد. این موضوعات حاوی ۲۳ مورد اصلی است که هر کدام از این ۲۳ موضوع خود شامل چند موضوع مرتبط دیگر است.

مراحل تغییر موضوع شرکت سهامی خاص

 • تشکیل دادن مجمع عمومی فوق العاده و تنظیم نمودن صورت جلسه با امضای هیئت رئیسه.
 • چنانچه که مجمع با حضور اکثریت سهامداران تشکیل شده مراعات نمودن تشریفات دعوت بر اساس اساسنامه شرکت و مفاد لایحه اصلاحی قانون تجارت ماده (۹۹) ضروری می باشد.
 • چنانچه موضوع شرکت بصورت کلی تغییر پیدا کند و یا مواردی درآن اصلاح شود یا به آن پیوست گردد، می بایست تمامی این موارد و بصورت کامل در صورتجلسه قید گردد.
 • اگر موضوع پیش از ثبت نیاز به دریافت جواز از مرجع خاصی داشته باشد لازم است بدواً به مرجع مربوطه رجوع کرده و جواز لازم را دریافت و به انضمام صورت جلسه طی مدت سه روز از طریق پست به اداره پست تسلیم شود. پس از آن نیز بارکد پستی در سیستم درج شود.
 • چنانجه مجمع با حضور اکثریت دارندگان سهام تشکیل شده باشد اصل روزنامه حاوی آگهی دعوت به همراه صورت جلسه تحویل اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری شود.

اسم سهامداران حاضر در مجمع و تعداد سهام آن ها در یک لیست درج و به امضا آن ها برسد و هیات رئیسه مجمع صحت آن را تأیید و به همراه صورت جلسه به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری فرستاده شود.
قابل ذکر است که تمامی اقدامات پذیرش صورت جلسات از طزیق پایگاه اینترنتی به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir انجام می شود. )

موسسه حقوقی کریم خان ارائه دهنده کلیه امور ثبتی شرکت و برند، در تمامی مراحل تغییر موضوع شرکت به شما یاری می رساند. شماره تماس : ۸۷۱۴۶

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *