نحوه ی اخذ کد اقتصادی

کد اقتصادی شرکت چیست؟

کد اقتصادی یک شماره ۱۲ رقمی می باشد که جهت شناسایی شرکت در واحد مالیاتی بکاربرده می شود.پس از ثبت شرکت باید نسبت به دریافت کد اقتصادی آن اقدام نمایید که مجموعه تخصصی ثبت کریم خان شما را در این امر یاری خواهد نمود.فعالیت‌های اقتصادی به شکل های گوناگونی صورت می گیرد.پشتیبانی از فعالان در این عرصه و کنترل اعمال اقتصادی نیاز به شناخت اشخاص فعال در این حوزه دارد.از مزایای کد اقتصادی دریافت جواز به منظور عملیات تجارتی و تادیه حقوق دولت به صورت مالیات و پیشگیری از رقابت‌ها و کوشش های ناسالم است.در کنار راهنمای ثبت شرکت‌ها و اخذ کارت بازرگانی، اخذ کد اقتصادی نیز ضروری می باشد .

 

اخذ کد اقتصادی

اشخاص مکلف به اخذ کد اقتصادی

 1. تمامی افراد حقیقی که در زمینه ی تولید،مونتاژ،واردات و صادرات،توزیع هر گونه کالا و نیز کارهای خدماتی فعالیت دارند و پروانه کسب و کار از اداره ذیربط داشته و یا دارای مکان عملیات تجاری هستند.شایان توجه است که احراز یکی از شروط مذکور برای اشخاص حقیقی کافی است.
 2. تمامی اشخاص حقوقی که در زمینه ی تولید،مونتاژ،واردات و صادرات،توزیع هر گونه محصول و نیز کارهای خدماتی فعالیت دارند.
 3. تمامی اشخاص موضوع بندهای ۱ و ۲ و ۴ ماده ۲ قانون مالیات های مستقیم مصوبه اسفند ماه سال ۱۳۶۶٫

تبصره ۱-ثعب یا ادارات تابعه اشخاص یاد شده در بندهای(الف-۳) و (الف-۱) این دستورالعمل در تهران و یا شهرستان های دیگر موظف به استعمال شماره اقتصادی تخصیصی به وزارتخانه،نهادها،سازمان ها و غیره،متبوع مرکزی حسب مورد خواهند بود.

تبصره ۲-مقصود از پروانه کسب و کار از مراجع ذیربط،تمامی پروانه های کسب یا کار صادر شده از اتحادیه های امور صنفی،اتاق صنایع و معادن و بازرگان،وزارتخانه ها و یا دیگر مراجع ذی صلاح است.

افرادی که مکلف به اخذ کد اقتصادی نمی باشند:

 • مساجد و تکایا.
 • افرادی که در فعالیهای هنری ( نقاشی، طراحی، نویسندگی و..) اشتغال دارند
 • افراد حقیقی که در زمینه ی فعالیتهای تحقیق و مشاوره مشغول می باشند
 • اتحادیه های امور صنفی.
 • اشخاص حقیقی که در حوزه ی پیمانکاری فعالیت دارند.

هر شرکت و یا موسسه بعد از ثبت شرکت و از زمان به ثبت رسیدن آن ،به مدت ۲ ماه می تواند با مراجعه به اداره ی دارایی مستقر در قلمرو فعالیت خویش ،به منظور تشکیل پرونده ی مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اقدام کند.

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده مالیاتی:

 1. اساسنامه شرکت و تقاضانامه.
 2. کپی مدارک شناسایی تمامی اعضای شرکت.
 3. گواهی امضاء از دارندگان حق امضاء.
 4. مهر شرکت.
 5. اجاره نامه ی رسمی شرکت و کد رهگیری.

در ادامه ثبت شرکت کریم خان مدارکی را که جهت اخذ کد اقتصادی مورد نیاز است را ذکر می نماید.با ما همراه باشید.

مدارک لازم به منظور تقاضای کد اقتصادی شخص حقوقی

 • تقاضای کتبی شرکت
 • روزنامه رسمی که آگهی تأسیس و ثبت شرکت در آن موجود است
 • رسید پرداختی
 • فتوکپی شناسنامه از تمامی صفحات
 • تنظیم فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقوقی
 • فتوکپی کارت اقتصادی قبلی یا رسید کامپیوتری

بعد از فراهم نمودن مدارک فوق که از طریق مدیرعامل یا نماینده قانونی تنظیم و توسط شرکت مهر گردیده و به حوزه مالیاتی مربوطه ارائه و ارزیاب مالیاتی بعد از کنترل مدارک آن را در دفتر حوزه ثبت نموده و فیش آن را به مؤدی می دهد.پس از آن مدارک به اداره نظارت و پیگیری تقدیم گردیده و در آنجا مورد بررسی قرار می گیرد.مدارک را به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی-اداره شماره اقتصادی تحویل و اداره مذکور جهت صدور کارت شماره اقتصادی و تحویل آن به مؤدی اقدامات لازم را انجام می دهد.

چنانچه بعد از اخذ کد اقتصادی و دریافت کارت آن تغییراتی در اطلاعات هویتی اشخاص حقوقی مشاهده گردد می بایست فرم ها و مدارک مورد نیاز کامل شده به مرجع مربوطه یا اداره صدور کارت ارائه گردد.

مدارک لازم به منظور تقاضای کد اقتصادی شخص حقیقی

 • تقاضای کتبی فرد
 • فتوکپی پروانه کسب
 • فتوکپی کلیه ی صفحات شناسنامه
 • رسید پرداختی
 • کامل نمودن فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی
 • عکس ۲*۳ متقاضی(سه قطعه )
 • فتوکپی کارت اقتصادی قبلی یا رسید کامپیوتری

بعد از فراهم نمودن مدارک و پر کردن فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی و امضای آن، به منظور ارائه به حوزه مالیاتی مربوطه اقدام نمایید.ارزیاب مالیاتی بعد نظارت بر مدارک و ثبت در دفتر حوزه ، رسید اخذ مدارک را صادر کرده و به مؤدی تحویل می ‌نماید.مدارک به اداره نظارت و پیگیری ارائه شده و اداره یاد شده بعد از رسیدگی مدارک دریافتی،آنان را به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی و اداره شماره اقتصادی می فرستد.اداره مزبور بعد از اخذ مدارک و رسیدگی آن ‌ها جهت صادر نمودن کارت کد اقتصادی اقدام خواهد نمود.

چنانچه بعد از اخذ کد اقتصادی تغییراتی در اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی مشاهده گردد،می بایست برگه ها و مدارک مورد نیاز کامل شده به حوزه مربوطه یا مرجع صادرکننده کارت ارائه گردد.

مراحل اخذ کد اقتصادی جدید

 1. مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی
 2. انتخاب گزینه‌ ثبت نام الکترونیکی کد اقتصادی در فهرست سمت راست صفحه و کلیک بر روی گزینه‌ی ورود به سامانه
 3. انتخاب گزینه‌ سامانه‌ی پیش ثبت نام کد اقتصادی
 4. وارد نمودن اطلاعات اولیه‌ی درخواستی در سایت و ذخیره‌ آن
 5. بعد از گذراندن مراحل،چنانچه نشانی و کد پستی و اطلاعات مربوطه صحیح باشد،پس از مدتی رمز و کد کاربری از طرف امور مالیاتی برای شما ارسال خواهد شد
 6. بعد از اخذ آن رمز وکد کاربری، مراحل ۱ و ۲ را دوباره تکرار نمایی و پس از آن مرحله‌ی ۷ را انجام دهید.
 7. پس از گذراندن مراحل ۱ و ۲ در پنجره‌ باز شده بر روی عبارت سامانه‌ ثبت ‌نام کد اقتصادی کلیک نموده و طبق اطلاعات مورد تقاضا و بر اساس اسناد و مدارک ثبتی آن را کامل و ذخیره نمایید.
 8. در این مرحله که مرحله‌ اخر ثبت‌نام کد اقتصادی می باشد،چنانچه نقص خاصی در وارد نمودن اطلاعات موجود نباشد،کد اقتصادی جدید برای شما صادر می گردد.
 9. جهت حصول اطلاع از چگونگی ثبت‌ نام کد اقتصادی خویش،هر چند مرتبه یکبار مراحل ۱ و ۲ را انجام دهید.با تعیین گزینه‌ی پیگیری سریع وضعیت ثبت‌نام کد اقتصادی و با ورود رمز و کد کاربری خویش از وضعیت نهایی کد اقتصادی آگاه می گردید.در صورت اخطار یا اعلام خطا از سوی سامانه به منظور برطرف نمودن آن اقدام نمایید.

در ذیل موسسه ثبت کریم خان تخلفات کد اقتصادی و جرائم آن را برای شما بیان خواهد داشت.

تخلفات کد اقتصادی

 • استفاده اشخاص حقوقی و حقیقی از کد اقتصادی دیگران به هیچ عنوان مجاز نیست و مغایر با قوانین می باشد. لذا مالیات به شخصی تعلق می گیرد که کد اقتصادی وی استفاده گردیده است.
 • هر نوع جعل، تقلب، سوء استفاده و توطئه مربوط به کد اقتصادی مغایر با قوانین می باشد و با اشخاص خاطی مطابق مقررات قانونی برخورد می گردد.
 • اخذ هرگونه مبلغ اضافه بر ارزش محصول برای قید کد اقتصادی فروشنده یا عدم ذکر کد اقتصادی خریدار مغایر قوانین بوده و با اشخاص خاطی مطابق مقررات قانونی برخورد می گردد.
 • رعایت ننمودن مفاد این بخش نامه ها از سوی اشخاص ذی‌ربط، نظیر ارائه ننمودن یا ذکر کد اقتصادی طرفین معامله در صورت‌حساب فروش محصول یا خدمات، مغایر قوانین بوده و با اشخاص خاطی برخورد می گردد.

تبصره‌ی ۱: اگر فروشنده در زمان معامله از ارائه‌ کد اقتصادی خویش خودداری نماید و ارائه‌ کد اقتصادی را مشروط به اخذ وجهی بالاتر از رقم حقیقی کند،خرید محصول یا خدمات بدون کد اقتصادی فروشنده مانعی ندارد. منوط بر آنکه گزارش انجام معامله و خودداری فروشنده از تقدیم کد اقتصادی برای پیگیری قانونی، حداکثر طی ۱ ماه به اداره‌ کل اطلاعات و خدمات مالیاتی به شکل مکتوب و مستند ارائه گردد.

جریمه‌ی تخلفات کد اقتصادی

چنانچه مفاد این دستورالعمل از سوی اشخاص ذیربط رعایت نگردد، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان ‌های تابع از عرضه ی هر نوع تسهیلات به این اشخاص ممانعت می ورزند. عدم صدور مفاصا حساب یا ذکر ننمودن کد اقتصادی و نیز رعایت نکردن این دستورالعمل علاوه بر معتبر نبودن دفاتر مربوطه از جهت مالیاتی و جرایم درج شده در ماده‌ی ۸ قانون تعزیرات حکومتی، شامل جرایم زیر می گردد:

 1. برای مرتبه نخست ،جریمه‌ای معادل ۲ برابر مبلغ مورد معامله
 2. برای مرتبه دوم تعطیلی محل کسب یا توقف فعالیت حسب مورد به مدت ۳ ماه
 3. برای مرتبه سوم حبس تعزیری از ۳ ماه تا ۶ ماه برای اشخاص متخلف و در مورد اشخاص حقوقی برای مدیر یا مدیران مسئول ذی‌ربط

اخذ کد اقتصادی پس از ثبت شرکت از اقدامات ضروری می باشد که مجموعه تخصصی ثبت کریم خان با کارآزموده ترین کارشناسان خود این امر را برای شما آسان می نماید.جهت تماس با همکاران ما و بهره گیری ار مشاوره ی رایگان ،با شماره ی ۸۷۱۴۶ تماس حاصل نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *