تمام آنچه درباره اخذ جواز تاسیس باید بدانید

تعریف:

جواز تاسیس مجوزی می باشد که کلیه ی اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی به این منظور که بتوانند در تجارت و اقتصاد کشور فعالیت رسمی و قانونی داشته باشند،اخذ می نمایند.این جواز برای اشخاص حقوقی هماهنگ با موضوع عملیات شرکت آنان صادر می گردد.جهت ثبت شرکت و پس از آن اخذ جواز تاسیس شرکت خود می تواند تمامی امور را به متخصصان ما در ثبت کریم خان بسپارید.

 

اخذ جواز تاسیس

اشخاص حقیقی و حقوقی معمولاً هنگامی به منظور اخذ جواز تاسیس اقدام می نمایند که قصد راه اندازی یک واحد تولیدی و یا یک کارگاه صنعتی را داشته باشند.از این رو می توان بیان داشت که نخستین و مهم ترین گام جهت راه اندازی یک واحد تولیدی و یک کارگاه صنعتی،اخذ جواز تاسیس می باشد.

معمولاً این جواز برای اشخاص حقیقی هنگامی صدور می گردد که یک فرد در پی تشکیل یک کارگاه تولیدی می باشد و جواز مذکور هنگامی حقوقی صدور می گردد که متقاضی ،یک شرکت تجاری باشد.ضمن اینکه شما به منظور اینکه قادر باشید در شهرک های صنعتی اقدام به خرید یک زمین و راه اندازی کارگاه و یا تولیدی خویش در این شهرک نمایید،ملزم به اخذ این جواز خواهید بود.

جواز تاسیس بعد از تقاضا و در هنگام صادر شدن به مدت یک سال معتبر خواهد بود.بعد از اتمام این دوره می بایست فرد درخواست کننده جهت تمدید این مجوز ،در صورتی که نیاز به استمرار فعالیت است اقدام نماید،وگرنه جواز لغو می گردد.جواز تاسیس تنها در صورت ترقی در تاسیس و یا تولید قابل تمدید خواهد بود. همچنین در مواردی،اگر دارنده جواز تاسیس مایل به انتقال زمین و یا واحد تولیدی خویش باشد،امکان انتقال جواز تاسیس به غیر را دارد.

اداره صدور جواز تاسیس هر کدام از وزارت خانه های صنعت و معدن و تجارت، وزارت کار و تعاون و یا وزارت کشاورزی و در بعضی از موارد وزارت بهداشت هستند.

چرا اخذ جواز تاسیس الزامی است؟

اخذ جواز تاسیس در درجه نخست یک ضرورت برای اشخاصی می باشد که قصد انجام امور تولیدی و صنعتی در کشور را دارند. ولی از دید مزیتی نیز می توان این امر را مورد بررسی قرار داد. اخذ جواز تاسیس منافعی را برای دارنده جواز در بر خواهد داشت.

مزایای اخذ جواز تاسیس

نخستین مزیت اخذ جواز تاسیس این است که می توان زمین در شهرک های صنعتی با شرایط مناسب را خریداری نمود.همچنین جهت خرید این زمین ها با ارائه جواز تاسیس می توانید از ۳۰ % نقد و الباقی یعنی ۷۰ % باقی مانده را به شکل وام بدون بهره از وزارت صنایع بهره مند گردید.این گونه وام با بازپرداخت ۳۶ ماهه و هر سه ماه یک بار است و هیچ درصد سودی نخواهد داشت.با اخذ جواز تاسیس قادرید در انواع نمایشگاه های داخلی و خارجی شرکت نمایید.

جواز تاسیس سبب می گردد طرح توجیهی که فراهم آورده اید و به وسیله ی کارشناسان مورد تایید قرار گرفته،همیشه در دسترس شما به منظور جذب سرمایه گذار واقع شود.به جز وام وزارت صنایع، با داشتن جواز تاسیس می توانید از سایر وام ها و تسهیلات بهره مند گردید که دارای یک تا دو سال تنفس خواهد بود.

شرایط اخذ جواز تاسیس

به منظور اخذ جواز تاسیس می بایست اقداماتی نظیر دریافت عدم سوء سابقه ،عدم اعتیاد به مواد مخدر ،دریافت جواز از شهرداری،دریافت مجوز از دارایی،اخذ پرداخت های شخصی و مکانی از اداره نظارت بر اماکن عمومی و … انجام دهید.در ضمن درخواست کنندگان اخذ جواز تاسیس می بایست حداقل ۱۸ سال تمام و کاملاً تابعیت ایرانی داشته باشند.

همچنین ارائه کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم برای آقایان الزامی می باشد.جواز تاسیس برای اشخاصی که دارای سلامت عقلی و روانی و فکری باشند محدودیتی نداشته و هر شخص قادر است با دارا بودن شرایط مذکور و یک طرح توجیهی مساعد جواز مذکور را اخذ نماید.

جهت اخذ جواز تاسیس توجه به شرایط زیر از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد:

 • برای واحد های صنعتی جواز تاسیس با ۵ میلیون تومان صورت می گیرد.
 • مدت زمان صدور جواز تاسیس از تاریخ ثبت نام حدود ۲ هفته است.
 • برای اشخاص حقیقی و حقوقی،جواز تاسیس با یک شکل صدور می گردد و اختلاف ظاهری بخصوصی دارا نیستند.ولی جهت اخذ وام های سنگین بالای یک میلیارد تومان می بایست به شکل حقوقی جواز تاسیس اخذ گردد.
 • معرفی نامه جهت خرید زمینی در شهرک صنعتی مورد نظر که می بایست در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شهر واقع شود بعد از صادر شدن جواز تاسیس صورت می گیرد.
 • پروانه بهره برداری واحد های تولیدی و صنعتی بعد از صادر نمودن جواز تاسیس و با ارائه این مجوز است.

به منظور اخذ جواز تاسیس مدارکی لازم است که در ذیل ثبت شرکت کریم خان آن ها را بیان خواهد نمود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ جواز تاسیس

اشخاص حقیقی:

 1. کپی کارت ملی و شناسنامه درخواست کننده
 2. کارت پایان خدمت و یا معافیت
 3. نشانی،شماره تماس و کد پستی درخواست کننده
 4. فهرست محصولات مورد تقاضا جهت تولید

اشخاص حقوقی:

 1. کپی کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل
 2. کارت پایان خدمت و یا معافیت مدیر عامل
 3. آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات شرکت
 4. فهرست محصولات لازم جهت تولید
 5. فهرست شهرک های صنعتی مورد نظر
 6. ارائه موضوع فعالیت شرکت که می بایست با موضوع تولیدی همراه باشد

مراحل ثبت نام برای اخذ جواز تاسیس

 • وارد شدن به پایگاه اینترنتی تقاضای جواز تاسیس و تعریف کلمه عبور و اسم کاربری
 • کامل نمودن فرم تقاضا
 • مشخص نمودن اولویت موضوع
 • صادر نمودن جواز تاسیس

اخذ جواز تاسیس به وسیله ی مشاوران زبده مجموعه ثبت کریم خان در کوتاه ترین زمان و با بهترین کیفیت برای شما صورت خواهد گرفت. به منظور مشاوره و اخذ اطلاعات مورد نیاز با شماره ی ۸۷۱۴۶ ارتباط برقرار نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *