نکاتی در باب نام و نشان تجاری و وفاداری به آن

وفاداری یک واژه ی قدیمی می باشد که تعهد عمیق به کشور، خانواده یا دوستان را توصیف می نماید و برای اولین بار با واژه ((وفاداری به نام تجاری)) به عرصه بازاریابی راه یافته است. وفاداری به نام تجاری ،یعن تکرار خرید که دلیل این رفتار، فرایندهای روانی است. به عبارتی، تکرار خرید یک واکنش اختیاری نمی باشد ،بلکه نتیجه عوامل روانی،احساسی و هنجاری می باشد.از نظر الیور محققان بزرگ در عرصه برند وفاداری داشتن تعهدی عمیق برای خرید مجدد یا حمایت از یک محصول یا خدمت مورد علاقه، که علی رغم وجود تأثیرات موقعیتی و تلاش های بازاریابی رقبا،موجب تکرارخرید یک نام تجاری یا مجموعه محصولات یک نام تجاری در آینده گردد است.از دیدگاه او وفاداری به یک تعهد قوی برای خرید مجدد محصول یا خدمت برتر در آینده تعریف می ‌شود تا همان مارک یا محصول علی ‌رغم تلاش‌های بازاریابی بالقوه رقبا و تأثیرات آن ها، خریداری شود.

وفاداری مشتریان از جوانب مختلفی تعبیر گشته است.وفاداری به نام ونشان تجاری ،وفاداری به محصولات ،خدمات،و دیگر موارد مشابه از این جمله هستند. همچنین سایر محققان وفاداری را یک رفتار و یا یک نگرش می دانند و برخی دیگر ترکیبی از هر دو.نکته ی مهم در این بین ، اتفاق نظریست که کلیه پژوهشگران از وفاداری دارا هستند.(مستثنی از نوع نگرش و تعریفی که از این مقوله دارند) وفاداری را می توان به یکی از حالات زیر یا ترکیبی از آن ها اعمال کرد. -خرید بیشتر و گسترش سبد محصولات -خرید مجدد(تکرار خرید) -توصیه ی خرید به سایرین این روزها ، وفاداری مشتریان، کلید موفقیت تجاری به شمار می رود.

با افزایش وفاداری مشتریان سهم بازار ومیزان سوددهی بنگاه اقتصادی بالا می رود. درک بازار با برنامه ریزی واتخاذ استراتژی های مناسب جهت وفادار کردن مشتریان و افزایش نرخ وفاداری آن ها ،منافع بلند مدت را برای بنگاه های اقتصادی به وجود می آورد. به نظر می رسد یکی از عواملی که در وفاداری مشتریان موثر است ،اعتبار نام و نشان تجاری و مزایای آن است .نام و نشان تجاری مزیتی رقابتی ایجاد می کند.به عبارتی،نام و نشان تجاری نشان کیفیت و وعده به خریدار است،مانند طرح های خاص که مصرف کنندگان را به خرید خدمات و محصولات دارای نام و نشان تجاری تشویق می کند.

در سال ‌های اخیر، تحقیقات صورت پذیرفته بر روی شناخت فاکتورهایی که در زمینه رضایت مشتریان و وفاداری آنان مؤثر است ، گسترش یافته است. در این زمینه،بسیاری از پژوهشگران بازاریابی بر نقش مهم بین مشتری و فروشنده در رضایت مؤثر مشتری، ایجاد نگرش ‌های مطلوب به برند و تقویت پیوند بین مشتریان و برند تأکید دارند. در مجموع،نکته ی مورد توجه این است که وفاداری مشتریان، کلید موفقیت تجاری به شمار می رود.

امروزه،مشتریان وفادار اهمیت بسیاری داشته اند،به گونه ای که با ۵ درصد افزایش در وفاداری مشتریان، سود به طور میانگین به میزان ۲۵ تا ۸۵ افزایش پیدا می کند که به این نرخ هزینه ی وفاداری قلمداد می‌شود. در دنیای رقابتی امروز که کالاها از لحاظ فیزیکی تفاوت چندانی با هم ندارند، یک نام تجاری معتبر می تواند مزیت رقابتی چشمگیری ایجاد نماید. در این شرایط در صورتی که بتوانیم از اعتبار نام تجاری به بهترین شکل بهره مند گردیم می توانیم وفاداری مشتریان را که تعیین کننده ی سود در طولانی مدت می باشد برای خود جلب کنیم. ادامه در مطلب بعدی..

ثبت کریم خان ،با چندین دهه خدمت و ارزش آفرینی،آماده ی پاسخگویی به کلیه ی سوالات شما عزیزان در زمینه های حقوقی و ثبتی نظیر ثبت شرکت و ثبت برند می باشد. با ما همراه باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *