ثبت کریم خان در این مقاله در خصوص وظایف و اختیارات مدیر عامل شرکت تعاونی سخن می گوید. داشتن مدیر عامل برای شرکت تعاونی الزامی می باشد، براساس قانون هیئت مدیره موظف است برای مدیریت عملیات تعاونی و اجرای تصمیمات مجمع عمومی و تصمیمات هیئت مدیره فرد واجد شرایطی را برگزیند . مدیر عامل را می توان از بین اعضای شرکت تعاونی یا خارج از آن ها انتخاب کرد، اما در تعاونی های چند منظوره چنانچه عضویت برای همه آزاد و داشتن عضو غیرشاغل مجاز باشد ، مدیر عامل میبایست از بین اعضای شاغل انتخاب گردد.مدیر عامل برای مدت دو سال انتخاب می گردد و منعی برای انتخاب مجدد او وجود ندارد.

وظایف و اختیارات مدیر عامل شرکت تعاونی

مدیر عامل زیر نظر هیئت مدیره کار می کند. وظایف و اختیارات مدیر عامل در آیین نامه ای که با پیشنهاد هیئت مدیره توسط مجمع عمومی عادی تصویب می شود، معین می گردد که مهم ترین آن ها در زمینه امور ذیل می باشد:

تهیه وسایل و ایجاد امکانات لازم برای گردش عادی کار شرکت تعاونی، حفظ اموال و دارایی شرکت ، مباشرت یا نظارت در تنظیم دفاتر قانونی شرکت و ثبت و نگهداری حساب ها و رسیدگی به آن ها، دعوت هیئت مدیره به تشکیل جلسه فوق العاده ، تنظیم ترازنامه و حساب سود و زیان و ارائه به موقع آن به هیئت مدیره، تنظیم بودجه شرکت

پیشنهاد خط مشی و برنامه کار شرکت به هیئت مدیره ، استخدام کارمند برای شرکت و تشویق و تنبیه و اخراج آن ها براساس مقررات استخدامی شرکت ، نظارت و مراقبت بر هزینه های شرکت با رعایت صلاح و صرفه آن، انجام امور بازرگانی و خرید و فروش براساس آیین نامه معاملات شرکت، طرح و اقامه دعاوی مرتبط با شرکت در مراجع قانونی و جوابگویی به دعاوی مطروحه علیه شرکت، نظارت بر حسن اجرای قراردادهای برقرار شده میان شرکت و اشخاص دیگر، اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی، تقسیم سود ویژه سالانه طبق تصمیم مجمع عمومی عادی.

مدیر عامل در صورت لزوم متناسب با ابواب جمعی خود در شرکت تعاونی – بر اساس ضوابطی که تعیین شده است – تضمین می کند. همچنین میبایست از تمام صاحبان جمع و دیگر کارکنان شرکت براساس مقررات و ضوابط تصویب شده در مجمع عمومی تضمین لازم را دریافت کند.مدیر عامل نظارت می کند که دفاتر و اسناد شرکت منظم باشد و محاسبات آن به موقع تنظیم و به گونه ای نگهداری گردد که در هر زمان قابل ملاحظه و رسیدگی اشخاص و مراجع ذی صلاح باشد. مدیر عامل میبایست در کمال صداقت و دقت و با رعایت تمامی مقررات قانونی و اساسنامه و آیین نامه های مربوط به وظایف خود عمل نماید و از اختیاراتش استفاده کند و در هر خصوص صلاح و صرفه و غبطه شرکت را مرعی و لحاظ کند.

در تکمیل بحث ثبت کریم خان نکات دیگری را ذکر می کنند.

چند نکته:

  • معاملات مدیر عامل با شرکت تعاونی تابع مقررات و ضوابطی می باشد که در چهارچوب دستورالعمل وزارت تعاون، توسط مجمع عمومی عادی تصویب شود.
  • مدیر عامل در حدود اختیاراتی که به او واگذار شده است، نماینده قانونی شرکت به شمار می رود و دارای حق امضا است.
  • براساس قواعد کلی حقوقی، زمانی که مدیر عامل برخلاف قانون و اساسنامه شرکت عمل نماید و باعث زیان شرکت گردد ، میبایست زیان وارد شده را جبران نماید و هر گاه در ارتکاب عمل سوء نیت داشته باشد، مضاف بر مسئولیت مدنی، یعنی ملزم بودن به جبران ضرر، مسئولیت کیفری نیز متوجه او خواهد شد و میبایست مجازات معینی را – که به حکم دادگاه تعیین می گردد – متحمل می شود.
  • زمانی که چک شرکت که امضای مدیر عامل را دارد بی محل باشد، او مضاف بر اینکه با صاحب حساب، یعنی شرکت تعاونی و دیگر افرادی که چک را امضا نموده اند در پرداخت دارای وجه چک مسئولیت تضامنی می باشد ، به عنوان صادرکننده چک بی محل به مجازات معین شده نیز محکوم خواهد شد.
  • لازم به ذکر است که رسیدگی و تصمیم گیری درباره گزارش بازرس یا هر یک از بازرسان در خصوص تخلفات مدیر عامل بر عهده مجمع عمومی فوق العاده می باشد.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.
همکاران ما در ثبت کریم خان، با افتخار در خدمت شما خواهند بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *