ثبت کریم خان در این مقاله در خصوص ورشکستگی ، بطلان و انحلال شرکت مختلط سهامی صحبت می کند.براساس ماده ۱۶۲ قانون تجارت شرکت مختلط سهامی به شرکتی می گویند که با اسم مخصوصی میان عده ای از شرکای سهامی و یک یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می گردد.شرکای سهامی ( عادی ) ، اشخاصی می باشند که دارای سرمایه هایی به شکل سهام با ارزش یکسان است و مسئولیت آن ها به اندازه سرمایه ای است که در شرکت دارند.شریک ضامن شخصی است که سرمایه او به شکل سهام نیست و مسئول تمامی دیونی می باشد که ممکن است مضاف بر دارایی شرکت پیدا شود. در صورت زیاد شدن تعداد شریک ضامن ، مسئولیت آن ها در برابر طلبکاران و روابط آن ها با یکدیگر تابع مقررات شریک تضامنی می باشد.

 

ورشکستگی شرکت

چنانچه شرکت بر اثر ضررهای وارد شده دچار وقفه ای در پرداخت قروض خود شود ، ورشکسته می شود و چند حالت ممکن است بوجود بیاید که در ادامه ثبت کریم خان به بررسی این حالات می پردازد :

 1. در صورتی که کل قیمت سهام شرکای سهامی پرداخت شده باشد که در این صورت بدهی ها میبایست توسط شرکای ضامن پرداخته شود.
 2. براساس ماده ۱۷۳ قانون تجارت چنانچه شرکای سهامی کل قیمت سهام خود را پرداخت نکرده باشند، مدیر تصفیه چیزی را که بر عهده آن ها باقی است وصول می نماید. زیرا مدیر تصفیه قائم مقام شرکت و مامور وصول مطالبات آن می باشد و مبالغی را که شرکاء نپرداخته اند از آن ها وصول می نماید. از طرفی به دلیل لزوم پرداخت بدهی ، خواسته هایی را که از محل اصل سرمایه باقی است ؛ وصول و در بین بستانکاران تقسیم می کند.
 3. برحسب این که شرکای ضامن مسئول تمامی دیون می باشند از قبیل این که کل سهم الشرکه را پرداخته را نپرداخته باشند، میبایست بدهی های شرکت را بپردازند.
 4. براساس ماده ( ۱۷۵ ) قانون تجارت ” اگر شرکت مختلط سهامی ورشکسته شود ؛ تا دیون شرکت از دارایی آن پرداخت نشده است طلبکاران شخصی شرکای ضامن حقی به دارایی شرکت ندارند “.

لذا بعد از تصفیه قروض شرکت ، طلبکاران شخصی شرکای ضامن مجازند از آن بخش از دارایی شرکت که تعلق به شرکای ضامن دارد ؛ مطالبات خود را وصول کنند.

ورشکستگی شرکاء

براساس ماده ( ۱۷۱ ) قانون تجارت ، ورشکستگی هیچ کدام از شرکای ضامن باعث انحلال شرکت نخواهد شد ؛ مگر در خصوص ماده ( ۱۳۸ ) قانون تجارت که اذعان می دارد : ” در مورد ورشکستگی یکی از شرکای ضامن، انحلال وقتی صورت می گیرد که مدیر تصفیه کتباَ تقاضای انحلال شرکت را نموده باشد و از تقاضای مزبور شش ماه گذشته و شرکت، مدیر تصفیه را از تقاضای انحلال منصرف نکرده باشد “.

بطلان شرکت

براساس ماده ( ۱۷۷ ) قانون تجارت : ” هر شرکت مختلط سهامی که برخلاف مواد ( ۲۸ ) ، ( ۲۹ ) ، ( ۳۹ ) و ( ۵۰ ) قانون مذکور تشکیل شود ؛ باطل است. لیکن شرکاء نمی توانند در مقابل اشخاص ثالث به این بطلان استناد نمایند.مواد یاد شده ناظر به پرداخت یک سوم سرمایه و تعهد بقیه و تحویل سرمایه غیرنقدی و رعایت حد نصاب قانونی در خصوص سهام یا قطعات سهام از لحاظ قیمت ، سرمایه ، شرایط صدور سهام ، تصدیق موقت و انعکاس مواد ذکر شده ضمن اساسنامه و اظهارنامه ارائه شده به اداره ثبت شرکت ها می باشد ؛ چنانچه رعایت نشود سبب بطلان شرکت می گردد.

مواردی که ادعای بطلان و ادعای خسارت از بطلان و ادعای خسارت و بطلان با هم پذیرفته نمی شوند عبارتند از :

 1. در صورتی که پیش از اقامه دعوی به منظور بطلان شرکت و عملیات آن دلایل بطلان را فراهم می نماید.
 2. هر زمانی که تعیین شده باشد که مجمع عمومی مخصوصی جهت رفع دلایل باطل شدن شرکت صورت گیرد و دعوت اعضاء نیز به منظور تشکیل مجمع موافق اساسنامه به عمل آمده باشد. از تاریخ دعوت مجمع ، دعوی بطلان در دادگاه پذیرفته نخواهد شد ؛ مگر این که مجمع عمومی دلایل بطلان را فراهم نکند.

موردی که دعوت خسارت پذیرفته نمی شود ؛ زمانی است که از تاریخ رفع دلایل باطل شدن شرکت یک سال منقضی شده باشد و اشخاص از لحاظ معاملاتی که با ایشان شده است و به استناد اموری که باعث باطل شدن شرکت بوده، ادعای خسارت نکرده باشند.موردی که ادعای بطلان و خسارت هیچ یک پذیرفته نیست ، آن است که از تاریخ حدوث سبب بطلان ، ده سال گذشته و اقامه دعوی بطلان و خسارت نشده باشد.

انحلال شرکت

موارد انحلال شرکت مختلط سهامی براساس ماده ( ۱۸۱ ق. ت ) به شرح ذیل است :

 1. زمانی که شرکت، مقصودی را که برای آن تشکیل شده انجام داده و یا انجام آن غیرممکن باشد.
 2. وقتی که شرکت برای مدت مشخصی تشکیل و مدت یاد شده منقضی شده باشد.
 3. چنانچه شرکت ورشکسته شود.
 4. فوت یا حجر شرکای ضامن
 5. تصمیم مجمع عمومی با اکثریت آراء و رضایت شرکای ضامن
 6. فوت یا حجر شرکای ضامن
 7. ورشکستگی یکی از شرکای ضامن در صورت تقاضای مدیر تصفی ه
 8. حکم دادگاه

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.همکاران ما در ثبت کریم خان ، با افتخار در خدمت شما خواهند بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *