موسسه ثبتی و حقوقی ثبت کریم خان در این نوشتار نکات کلیدی در افزایش سرمایه شرکت های سهامی را در اختیار شما قرار می دهد.

زمانی که سرمایه اسمی یک شرکت را بالا می برید اصطلاحاً بدان افزایش سرمایه می گویند.افزایش سرمایه باعث می شود تا شرکت مذکور بتواند از یک سری مزایا استفاده کند.افزایش سرمایه سبب افزایش اعتبار خواهد شد.

در ادامه این مقاله ثبت کریم خان نکات کلیدی در افزایش سرمایه شرکت های سهامی را در اختیار شما قرار می دهد.

 

افزایش سرمایه شرکت های سهامی

 1. افزایش سرمایه شرکت در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده است.
 2. افزایش سرمایه با موافقت اکثریت دو سوم آرای حاضر مجمع عمومی فوق العاده امکان پذیر می باشد.
 3. افزایش سرمایه بعد از پیشنهاد هیات مدیره و قرائت گزارش بازرس یا بازرسان تصویب می گردد.
 4. تشریفات تصویب افزایش سرمایه عبارتند از : الف) پیشنهاد هیات مدیره ب) قرائت گزارش بازرس یا بازرسان ج) تصویب مجمع عمومی فوق العاده
 5. افزایش سرمایه در اساسنامه شرکت قید نمی شود.
 6. در دو مورد مجمع عمومی فوق العاده می تواند افزایش سرمایه را به هیئت مدیره واگذار نماید. : الف) مدت عملی شدن افزایش سرمایه که حداکثر ۵ سال می باشد ب) سقف مبلغ افزایش سرمایه .
 7. براساس ماده ۱۶۳ لایحه قانون تجارت تا یک ماه پس از افزایش سرمایه باید طی یک ماه بعد از افزایش سرمایه ، سرمایه مذکور را در اساسنامه قید کند و آن را رسمیت بخشد.سپس اقدام به تشکیل پرونده در اداره ثبت شرکت ها بنماید.
 8. وفق ماده ۱۶۶ لایحه، برای خرید سهام جدید نیاز است افزایش سرمایه به نسبت سهامی قبلی صورت می گیرد.
 9. افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص ابتدا باید مورد تصویب مجمع عمومی قرار گیرد و آگهی آن را در روزنامه های کثیرالانتشار به اطلاع سهامداران می رسد.مهلت پذیره نویسی نیز در این آگهی قید خواهد شد.
 10. زمانی که افزایش سرمایه در شرکت سهامی عام تصویب شد گواهینامه حق خرید صادر خواهد شد که این گواهینامه برای دارندگان سهام بانام پست شده و دارندگان سهام بی نام میبایست طی یک مهلت ۲۰ روزه به مراکز ذیربط مراجعه کرده و این گواهینامه را دریافت نماید.
 11. اگر ۹ ماه از تاریخ ارائه پذیره نویسی بگذرد و هنوز هم افزایش سرمایه ثبت نشود پذیره نویسان می توانند مبالغی که برای پذیره نویسی پرداخته بودند را پس بگیرند .لازم به ذکر است که در این صورت هزینه ها نیز با شرکت است.
 12. نخستین اقدام در ثبت افزایش سرمایه این است که باید اظهارنامه را به مرجع ثبت شرکت ها ارائه دهید ، همچنین افزایش سرمایه باید بوسیله مجمع عمومی فوق العاده صورتجلسه گردد.این اظهارنامه باید توسط تمام اعضای هیئت مدیره امضا شود.باید توجه داشته باشید که اگر حتی یکی از اعضای هیئت مدیره آن را امضا نکند افزایش سرمایه به ثبت نخواهد رسید و رسمیت نخواهد یافت.
 13. در زمان افزایش سرمایه شرکت سهامی عام و خاص بحث تعهد سرمایه برخلاف زمان تاسیس منتفی می باشد و مبالغ به شرح ذیل است :
 • الف) افزایش مبلغ اسمی : کلیه افزایش سرمایه به صورت نقدی پرداخت شود.
 • ب) صدور سهام جدید : کلیه افزایش سرمایه به صورت نقدی پرداخته یا تهاتر شود.

در صورتی افزایش سرمایه امکان پذیر است که تمام سرمایه قبلی شرکت به کل تادیه شده باشد.

در ادامه ثبت کریم خان مدارک لازم جهت افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص را به شما ارائه می دهد.

مدارک لازم جهت افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص

 • صورت جلسه مجمع عمومی فوق العاده که افزایش سرمایه را تصویب کرده یا مجوز آن را به هیئت مدیره داده است و در صورت اخیر، صورت جلسه هیئت مدیره که افزایش سرمایه را تصویب کرده است.
 • یک نسخه از روزنامه ای که آگهی ذکر شده در ماده ۱۶۹ این قانون در آن نشر شده است.
 • اظهارنامه مشعر بر فروش همه سهام جدید و چنانچه سهام جدید امتیازاتی داشته باشد میبایست شرح امتیازات و موجبات آن در اظهارنامه ذکر شود.
 • اگر قسمتی از سرمایه به صورت غیر نقدی است میبایست آن را ادا کرده و این امر توسط مجمع عمومی فوق العاده تصویب شده باشد.در این بخش باید این نکته را در نظر داشته باشید که مجمع عمومی فوق العاده توسط صاحبان سهام و پذیره نویسان سهام جدید تشکیل شده و یک نسخه از صورتجلسه خود را به این اظهارنامه ضمیمه کنند.

همچنین باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که آورده غیر نقد باید توسط کارشناس رسمی دادگستری به صورت کامل بررسی شود و این آورده غیر نقد نمی تواند بیش از آنچه که کارشناس تعیین کرده است باشد.

در ادامه با ثبت کریم خان همراه باشید تا مدارک لازم برای ارائه به ثبت شرکت ها برای افرایش سرمایه در شرکت سهامی عام را ارائه دهیم.

مدارک مورد نیاز برای ارائه به مرجع ثبت شرکت ها جهت ثبت افزایش سرمایه در شرکت سهامی عام

 1. طرح اعلامیه پذیره نویسی در خصوص سهام جدید
 2. آخرین ترازنامه و حساب و سود و زیان نیز که توسط مجمع عمومی عادی تصویب شده ضمیمه طرح اعلامیه پذیره نویسی می شود و در صورتی که تصویب نشده این نکته میبایست در طرح اعلامیه پذیره نویسی ذکر شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *