ثبت شرکت بامسئولیت محدود

متداول ترین و بیشترین شرکت های ثبت شده تا به امروز شرکت های بامسئولیت محدود هستند.

 • الف- حداقل تعداد شرکاء ، ۲ نفر می باشد.
 • ب- در قانون تجارت، برای اندازه سرمایه شرکت بامسئولت محدود هیچ مبلغی معین نشده است. با این حال عرفاً حداقل سرمایه اسمی مبلغ یک میلیون ریال است. ( هر چه سرمایه این نوع شرکت بیشتر باشد بیشتر اعتبار دارند ) لازم به ذکر است، جهت ثبت شرکت بامسئولیت محدود نیازی به واریزی و یا الزاماَ دارا بودن این مبلغ سرمایه ندارد.
 • ج- حداقل تعداد مدیران ، یک نفر می باشد. ( برخلاف شرکت های سهامی اولاَ مدیر یا مدیران ممکن است از میان شرکاء یا خارج انتخاب شوند. ثانیاَ مدت خدمت آنان ممکن است محدود یا نامحدود باشد ).
 • د- اعضاء هیئت مدیره کارمند بوده نباشد و سابقه کیفری ( سوء پیشینه ) نداشته باشند.

لازم به ذکر است در این شرکت، مواردی مانند نقل و انتقال سهم الشرکه، افزایش سرمایه ، ورود و خروج شریک و بسیاری دیگر از تغییرات رایج بسیار ساده تر از دیگر شرکت ها می باشد.مسئولیت شرکاء در شرکت بامسئولیت محدود، تا اندازه سرمایه آن ها در شرکت می باشد و نسبت به دیون مازاد بر سهم الشرکه خود مسئولیتی ندارند.

شرکت بامسئولیت محدود برخلاف شرکت های سهامی از همه ارکان سه گانه سازمان کامل شرکت تجاری بهره مند می باشد تا جایی که نهاد اداره شرکت بامسئولیت محدود به یک مدیر یا مرکب از چند عضو در قالب هیات مدیره انجام وظیفه می کند.در نام شرکت با مسئولیت محدود، میبایست عبارت بامسئولیت محدود قید شود وگرنه در برابر شخص ثالث تضامنی به شمار می رود و تابع مقررات آن خواهد بود. اسم شرکت نباید متضمن نام هیچ یک از شرکا باشد در غیر این صورت شریکی که نامش در اسم شرکت ذکر شده در حکم شریک ضامن خواهد بود.

برای تشکیل شرکت بامسئولیت محدود، علاوه بر اظهارنامه ثبت و اساسنامه نیاز به تنظیم شرکتنامه و امضاء آن بوسیله شرکاء است که بعد از ارائه مدارک مذکور به اداره ثبت شرکت ها،مرحله ثبت آن شرکت در چارچوب قانون تجارت آغاز و با درج آگهی تاسیس در روزنامه رسمی و یک روزنامه کثیرالانتشار محقق می شود.در صورتی که شرکتی شرکتنامه نداشته نباشد اساس آن انجام نشده است و بدون آن باطل می باشد. زیرا شرکتنامه که دلیل وقوع عقد شرکت و از مدارک ضروری تشکیل شرکت می باشد، نشان دهنده توافق و تراضی شرکاء و مشخص کننده میزان سرمایه و حصه هر کدام از شرکاء می باشد و بیشتر از هر امری باید تنظیم شود. در صورتی که در ماده ۹۷ ق. ت می گوید ” در شرکتنامه باید صراحتاَ قید شده باشد که سهم الشرکه غیرنقدی هر کدام به چه میزان تقویم شده است “.

ثبت شرکت سهامی خاص

براساس بند دوم ماده ۲ لایحه اصلاح بخشی از قانون تجارت تصویب شده در سال۱۳۴۷ شرکت سهامی خاص عبارت است از شرکت هایی که کلیه سرمایه آن ها در زمان تاسیس منحصراَ به وسیله موسسین تامین می شود.در شرکت سهامی خاص میبایست پیش از نام شرکت و یا پس از آن بدون فاصله عبارت شرکت سهامی خاص در تمامی اوراق و اطلاعیه ها و آگهی های شرکت به شکل رواضح ذکر گردد.

در ادامه ثبت کریم خان در خصوص شرایط ثبت شرکت سهامی خاص صحبت می کند.

از جمله شرایط ثبت شرکت سهامی خاص می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • الف- حداقل تعداد سهامداران جهت ثبت یک شرکت سهامی خاص ۳ نفر و حداکثر بدون محدودیت می باشد.
 • ب- حداقل سرمایه جهت ثبت یک شرکت سهامی خاص یک میلیون ریال برابر با یکصد هزار تومان می باشد.
 • ج- در بدو تاسیس حداقل ۳۵% سرمایه به صورت نقدی باید به حساب شرکت تودیع شود.
 • د- در صورت سرمایه غیر نقدی ( در صورت وجود ) باید به تفکیک تقویم و در اظهارنامه منعکس گردد.
 • ه- حداقل تعداد مدیران و بازرسین عبارت است از : حداقل ۳ عضو هیات مدیره یک بازرس اصلی و یک بازرس علی البدل
 • و- ساختار مدیریتی شرکت : مجمع عمومی + هیات مدیره + بازرسین ( یک بازرس اصلی و یک بازرس علی البدل )
 • ی- دوره انتخاب مدیران در شرکت های سهامی خاص برای مدیران ( اعضای هیات مدیره ) و مدیر عامل شرکت حداکثر دو سال می باشد. اما برای بازرسین یک سال می باشد.

سرمایه این نوع شرکت به صورت سهامی تقسیم می گردد و هر سهامدار براساس ماده ۳۳ اساسنامه باید حداقل یک سهم داشته باشد. ( بازرسین نیز می توانند جزء سهامداران باشند )

در شرکت های سهامی خاص هیئت مدیره و بازرسین بوسیله سهامداران انتخاب شده و هیئت مدیره ی انتخاب شده میبایست الزاماً حداقل یک سهم از سهام شرکت را داشته باشند و تنها مدیر عامل می تواند خارج از سهامداران انتخاب شود.هیات مدیره میبایست هر دو سال یکبار بوسیله صورتجلسات عادی سالیانه یا عادی به طور فوق العاده تمدید و یا تغییر یابند و بازرسین نیز پس از هر سال مالی تمدید و یا تعویض شوند. ( انتخاب مجدد هیئت مدیره و بازرسین برای چند دوره متوالی بلامانع است ).

شرکت های سهامی خاص نسبت به شرکت بامسئولیت محدود اعتبار بیشتری دارد و بیشتر افرادی که کارهای عمرانی، تولیدی و … انجام می دهند باید این نوع شرکت را به ثبت برسانند.این نوع از شرکت ، برای اخذ نمایندگی ها و یا شرکت در مناقصات و مزایده های دولتی و نمایشگاه ها و همچنین دریافت تسهیلات بانکی بسیار معتبر است. از آن جایی که صاحبان شرکت سهامی خاص مجازند تا ۱۰ برابر سرمایه ثبت شده خود از سیستم بانکی وام دریافت می کند، لذا در زمان دریافت تسهیلات معمولاَ باید افزایش سرمایه داشته باشند.به منظور نقل و انتقال سهام در ثبت شرکت های سهامی خاص، باید به سازمان دارایی و امور مالیاتی مراجعه و ۴ درصد از مبلغ اسمی سهام انتقال یافته پرداخت شود.

خاطر نشان می شویم ، کلیه خدمات ثبت شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص، در کوتاه ترین زمان و با کم ترین هزینه به صورت vip توسط ثبت کریم خان ارائه می شود.

“در دپارتمان تخصصی ثبت کریم خان،میزبان شما بزرگواران هستیم.”

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *