ثبت کریم خان قصد دارد در این مقاله در مورد مدارک لازم برای نقل و انتقال سهام در شرکت سهامی خاص سخن می گوید. چون در شرکت های سهامی،سرمایه شرکت وثیقه طلب طلبکاران می باشد و شخصیت شرکا در آن چندان مهم نیست ،بنابراین نقل و انتقال سهم در آن آزادانه می باشد ، یعنی شریک می تواند در مواقع مورد نیاز ،با انتقال سهمش از شرکت خارج گردد.درباره مقررات انتقال سهام،میان شرکت های سهامی عام و خاص تفاوت وجود دارد.

برای نقل و انتقال در شرکت سهامی خاص کلیه افراد واگذار کننده سهامی و گیرنده میبایست مانند سهام های با نام عمل نمایند و مالیات خود را به ادارات ذی ربط پرداخت کند.

در ادامه ثبت کریم خان مدارک انتقال سهام شرکت سهامی خاص را ارائه می دهد.

 

مدارک نقل و انتقال سهام شرکت سهامی خاص

  1. کپی شناسنامه و کارت ملی همه ی سهامداران فعلی و جدید
  2. کپی روزنامه ی رسمی تاسیس و آگهی تاسیس
  3. کپی آگهی آخرین تغییرات شرکت در صورت وجود

چند نکته:

  • انتقال قهری عبارت است از انتقال اموال به دیگری بنا به دلایلی که ناشی از اراده و توافق طرفین نباشد، همانند فوت شخص که باعث انتقال قهری اموال متوفی به ورثه می شود.لذا ورثه شخص سهامدار بعد از فوت او به قائم مقامی از متوفی،جزو سهامداران شرکت می گردند و همان حقوقی را دارند که متوفی پیش از این در شرکت داشت،بعنوان مثال دو نمونه از این حقوق حق دادن رای و حق دریافت سود می باشند.
  • خرید سهام شرکت توسط خودش،براساس ماده ی ۱۹۸ لایحه قانونی اصلاح بخشی از قانون تجارت تصویب شده۱۳۴۷ ممنوع می باشد،زیرا خرید سهام شرکت از سوی خود شرکت ممکن است مشکلاتی را هم برای طلبکاران و هم برای سهامداران به وجود بیاورد با این حال با به تصویب رسیدن قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور تصویب شده اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ این ممنوعیت کلی برداشته شده و در مواردی مجوز خرید سهام شرکت سهامی بوسیله همان شرکت معین شده است.

براساس بند(ب) ماده ی ۲۸ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور تصویب شده در اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ ،شرکت های پذیرفته شده در بورس و بازارهای خارج از بورس طبق میزان سهام شناور خود در هر یک از بازارهای ذکر شده و طبق مقرراتی که با پیشنهاد سازمان بورس و اوراق بهادار به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار می رسد،می توانند تا اندازه ده درصد از سهام خود را خریداری و تحت عنوان سهام خزانه در شرکت نگهداری کنند.تازمانی که این سهام در اختیار شرکت است حق رای ندارد.

برای اجرای بند(ب)ماده ی ۲۸ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور آیین نامه خرید،نگهداری و عرضه سهام خزانه هم در تاریخ ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۴ توسط شورای عالی بورس و اوراق بهادار تصویب شد.

برابر ماده ۲ این آیین نامه شرکت های پذیرفته شده در بورس یا بازارهای خارج از بورس با رعایت این آیین نامه و مقررات مربوطه می توانند حداکثر تا سقف ده درصد از سهام ثبت شده خود را خریداری و تحت عنوان سهام خزانه در شرکت نگهداری کنند.خرید سهام خزانه نباید باعث شود که سهام شناور آزاد شرکت(پس از اعمال سهام خزانه)بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا کند.

سهام شناور آزاد،قسمتی از سهام ناشر می باشد که دارندگان آن همواره آماده عرضه و فروش آن سهام است و قصد ندارند با حفظ آن بخش از سهام،در مدیریت ناشر مشارکت کنند.برای محاسبه سهام شناور آزاد باید ترکیب سهامداران بررسی و سهامداران راهبردی را مشخص نماید.

بدین ترتیب به موارد مقرر قانونی سقوط حق سهام در مواد ۳۷،۴۹،۷۷،۱۲۹و ۱۶۸ لایحه ی قانونی اصلاح بخشی از قانون تجارت تصویب شده در سال۱۳۴۷ از این پس، بند(ب)ماده ۲۸ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور تصویب شده در اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ نیز باید اضافه شود.

واضح است با اسقاط قانونی حق رای هر میزان سهام،این تعداد از سهام ذکر شده از نظر حد نصاب،جزء سرمایه شرکت به حساب نخواهد آمد و در احتساب حد نصاب تشکیل مجامع عمومی،تعداد این گونه سهام از تعداد کل سهام شرکت کسر خواهد شد و در احتساب حد نصاب رسمیت جلسه و اکثریت مورد نیاز برای اعتبار داشتن تصمیمات مجمع عمومی این تعداد به شمار نخواهد آمد.

هم اکنون ممنوعیت باز خرید سهام معین شده در ماده ی ۱۹۸ لایحه ی قانونی اصلاح بخشی از قانون تجارت تصویب شده در۱۳۴۷ در مورد شرکت های سهامی عام باقیمانده غیر بورسی تمامی شرکت های سهامی خاص و دیگر انواع شرکت های تجاری در صورت قائل بودن به قابلیت تسری مفاد این ماده به دیگر انواع شرکت های تجاری،همچنان اعتبار خواهد داشت.

اما در خصوص شرکت های سهامی عام پذیرفته شده در بورس و شرکت سهامی عام پذیرفته شده در بازارهای خارج از بورس،ممنوعیت بازخرید سهام ذکر شده در ماده ۱۹۸ لایحه قانونی اصلاح بخشی از قانون تجارت تصویب شده در سال ۱۳۴۷ طبق بند(ب)ماده ی ۲۸ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور تصویب شده در اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ و برابر شرایط ذکر شده در آیین نامه ی خرید،نگهداری و عرضه سهام خزانه تصویب شده در ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۴ شورای عالی بورس و اوراق بهادار منتفی شده است.

ثبت کریم خان،جهت انجام کلیه ی امور ثبتی شرکت از همکاری کارشناسان متخصص،با تجربه،متعهد و مورد وثوق استفاده می نماید و مشتاقانه مایل است خدمات کارشناسی خود را به هموطنان عزیز و ارجمند ارائه دهد.

شما همواره می توانید سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *