عناصر معنابخش نام تجاری ، باید طوری سازماندهی و هماهنگی گردند تا بتوان بر پايه آن ،ارزش ويژه ی مبتنی بر مشتری را بوجود آورد.

ثبت کریم خان در اين بخش به تشريح و توضيح عناصر معنابخش نام تجاری می پردازد.

۱‐ عنوان نام تجاری

يکي از مهمترين عناصر نام تجاری،عنوان نام تجاری می باشد. عنوان نام تجاری در چند کلمه می تواند بيانگر ويژگی های نام تجاری باشد،زیرا عنوان نام تجاری، در ذهن مشتری، به شدت با محصول پیوسته است. بنابراين تغيير در آن نسبت به دیگر عناصر ديگر نام تجاری، سخت تر می باشد.

بدین ترتیب، در زمان انتخاب نام تجاری باید به همه جنبه های نام تجاری توجه کرد.در حقیقت نام و نشان تجاری می تواند ويژگی های هويت نام تجاری و موضع محصول را نشان دهد.

۲‐ نشان ها و سمبل ها

اگرچه عنوان نام تجاری عنصر اصلی نام تجاری می باشد ، اما عناصر ديداری هم نقش مهمی در به وجود آوردن ارزش ويژه ی نام تجاری و آگاهی از نام تجاری دارند. در تحقيقی، احساسات مشتريان در دو مرحله بررسی می شود. در مرحله ی اول، تنها عنوان نام تجاری ارائه شد و احساسات مشتريان بررسی می شود. در مرحله ی دوم، عنوان نام تجاری به همراه نشان ارائه شد و احساسات مشتريان برای بار دوم بررسی می شود.

نتايج نشان داد که تا حد معناداری،احساسات دو گروه با يکديگر تفاوت داشتند. بنابراين نشان ها دارای معنا و ويژگی می باشند و می توانند تغيير ادراکات مشتريان از نام تجاری و محصول را تغییر دهند.به عبارتی،نشان هاوسمبل ها روشی مناسب برای شناسايی محصولات می باشند و اين ويژگی به دليل قابل تشخيص بودن اين نشانه ها می باشد.از دید دیگر،این ویژگی ها و نشان ها قابل انطباق بوده، بدین سبب که اکثر آن ها کلامی نمی باشند و به خوبی مي توانند از میان فرهنگ ها و طبقات مختلف محصول عبور کنند.

۳‐ کاراکترهای شخصيتی

کاراکترها نوعی ديگر از سمبل های نام تجاری می باشند که به مثابه ی انسان يا ويژگی های واقعی و …نمايان می گردند.به سبب اينکه بیشتر آن ها رنگی بوده و تصورات را ايجاد می نمایند ، در ايجاد آگاهي از نام تجاری بسيار مؤثر هستند . همچنين از آنجا که به طور مستقيم معنای محصول را ندارند، به سهولت آن ها را مي توان در میان طبقات مختلف محصول عبور داد.

۴‐ شعارها

اطلاعات توصيفی در جملات کوتاه در خصوص نام تجاری را شعار مي نامند که نقش مهمي را در برنامه های بازاريابی علی الخصوص تبليغات دارد.شعارها، همانند عنوان نام تجاری، ابزارهايی برای ايجاد ارزش ويژه نام تجاری به شمار می روند و معمولاَ نسبت به دیگر عناصر نام تجاری، در طول زمان راحت تر تغيير مي کنند و بازاريابان در خصوص آن ها انعطاف پذيری بيشتری دارند.

۵‐ بسته بندی

بسته بندی يکی از مهمترين عناصر ايجاد ارزش ويژه ی نام تجاری می باشد. از ديدگاه مشتری و سازمان،بسته بندی میبایست چندين هدف را دنبال کند که برخي از آن ها عبارتند از شناسائی نام تجاری،برانگیزاننده، ارائه اطلاعات توصيفی و تسهيل حمل و نقل محصول و حفاظت از آن، تسهيل نگهداری وذخيره کردن، کمک به مصرف محصول و … . بازاريابان بايد در بسته بندی، اجزاء زيبائی شناختی و کارکردی را براساس سليقه و فرهنگ مصرف کنندگان در نظر داشته.

ويژگي های زيبائی شناختی آن شامل رنگ، طراحی، اندازه و جنس، گرافيک و … می باشد.ظاهر بسته بندی اغلب يکي از ويژگی هايی می باشد که مشتريان بوسیله آن با يک نام تجاری برانگيخته می گردند. بسته بندی می تواند يکي از ابزارهای مهم تشخيص نام تجاری و انتقال يا ارائه اطلاعاتی برای ساخت يا تقويت ويژگی های ارزشمند نام تجاری باشد. به علاوه نوآوری در بسته بندی می تواند يک نقطه عطف برای نام تجاری به وجود بیاورد. براساس تحقیقات تغيير در بسته بندی می تواند سریعاَ در فروش اثر بگذارد.

ثبت کریم خان ،با چندین دهه خدمت و ارزش آفرینی،آماده ی پاسخگویی به کلیه ی سوالات شما عزیزان در زمینه های حقوقی و ثبتی نظیر ثبت شرکت و ثبت برند می باشد.

شما همواره می توانید سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *