بررسی اقدامات اختیاری پس از ثبت شرکت

ثبت کریم خان در این مقاله به بررسی اقدامات اختیاری پس از ثبت شرکت می پردازد.

ثبت لوگوی شرکت و علامت تجاری شرکت ( ثبت برند )

لوگو به نمادی تصویری اطلاق می شود که برای بیان کردن یک عبارت، موضوع یا القا کردن یک موضوع است که یک سایت یا وبلاگ، شرکت، محصول را معرفی می کند و به گونه ای طراحی شده اند که در عین سادگی بیشترین اطلاعات و نشانه های تصویری در مورد محصول را داشته باشند.

برند در بند ۱ ماده ۱۵ موافقت نامه تریپس علامت تجاری این گونه تعریف شده است : ” هرگونه علامت یا ترکیبی از علائم که بتواند کالاها یا خدمات یک فعالیت را از کالاها یا خدمات فعالیت های دیگر متمایز گرداند علامت تجاری به شمار خواهد آمد “.

برند اصالت و کیفیت کالا را تعیین می کند و مصرف کننده را از سابقه کیفیت آگاه می کند و باعث می شود تا شخص درست انتخاب کند.
در ادامه با موسسه ثبت کریم خان همراه باشید تا در خصوص ثبت برند نکاتی را به شما ارائه دهیم.

 • واژه هایی که به طرز گمراه کننده ای شبیه به نام ثبت شده دیگری باشند قابل ثبت نیستند.
 • اضافه کردن اعداد به نام هایی که سابقه دارند پذیرفته نمی گردد و در صورت استفاده اعداد در نام های جدید پیشنهادی، نام مذکور باید به صورت حروفی نوشته شده باشد.
 • برای ثبت چند برند باید به تعداد آن ها اظهارنامه مجزا ارائه گردد.
 • برند قابل نقل و انتقال می باشد و باید مطابق مقررات قانون ثبت علائم و اختراعات ایران ثبت شود.
 • نام های عام محصولات یا اسامی جغرافیایی، که خریدار را نسبت به مبدا و کیفیت محصولات گمراه کند، علامت مشخصه تجاری به حساب نمی آید.
 • لوگو، علامت تجاری و نام تجاری با یک روش ثبت می شوند.
 • ثبت برند یا نام تجاری می تواند به فارسی باشد و یا به لاتین و یا به هر دو شکل انجام شود، ولی متقاضیانی که می خواهند علامت یا نام تجاری را به صورت لاتین نیز ثبت کنند،حتماً باید کارت بازرگانی بگیرند.
 • برای ثبت برند یا علامت تجاری باید شرح و نوع کالا یا محصولاتی که علامت برای تشخیص آن استفاده می شود را با تعیین طبقات تقاضا شده براساس جدول طبقه بندی علایم صنعتی و تجاری ضمیمه اظهارنامه ثبت برند نمود.

در ادامه ثبت کریم خان مدارک مورد نیاز برای ثبت برند را به شما ارائه می دهد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

۱- تکمیل دو نسخه اظهارنامه علامت

۲- مدارک هویت متقاضی :

 • الف) اشخاص حقیقی: فتوکپی شناسنامه و کارت ملی
 • ب) اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی، تصویر شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

۳- مدارک نماینده قانونی: در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی( وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضاء برای اشخاص حقوقی و …) به عمل آید مدارک آن ضمیمه شود.

۴- ده نمونه گرافیکی با تصویر از علامت درخواست حداکثر در ابعاد ۱۰×۱۰ سانتی متر

۵- در صورت سه بعدی بودن علامت، ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و درمجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.

۶- ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوطه.

۷- استفاده ازحق تقدم: چنانچه متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت خارج از کشور ازمزایای حق تقدم “حداکثر تا۶ ماه” استفاده نمایند باید مدارک مربوطه به حق تقدم را همزمان با ارائه اظهارنامه یا حداکثر ظرف مدت ۱۵روز از آن تاریخ ارائه دهد.

۸- نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده ازعلامت جمعی و تأییدیه مقام صلاحیت دار

۹- رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی:

 • الف) هزینه اظهارنامه اشخاص حقیقی
 • ب) معادل ارزی همه هزینه ها و تعرفه های ثبتی علامت بر مبنای فرانک سوئیس باید به شماره حساب ارزی به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریز شود.

اخذ کارت بازرگانی برای صادرات و واردات

طبق قوانین گمرکی کشور، کارت بازرگانی به مجوزی اطلاق می شود که دارنده ی آن، چه حقیقی باشد و چه حقوقی می تواند با وجود آن واردات و صادرات کند.این کارت بوسیله شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تهران یا شهرستان ها به نام متقاضیانی که واجد شرایط باشند صادر می شود.هر شخص تنها می تواند یک کارت بازرگانی داشته باشد و برای اخذ این کارت باید حداقل ۲۴ سال سن داشته باشد.همچنین کارمندان تمام وقت دولتی نمی توانند کارت بازرگانی بگیرند.

از مزایای کارت بازرگانی می توان به امکان ثبت علامت تجاری غیرفارسی، واردات از مناطق آزاد، ثبت سفارش و ترخیص کالا، صادرات کلیه کالاهای مجاز و مبادرت به حق العمل کاری گمرک اشاره نمود.در صورتی به بازرگانان خارجی کارت بازرگانی داده می شود که کشور آن ها هم به بازرگانان ایرانی اجازه فعالیت بازرگانی بدهد.برای هر واحد ملکی تنها یک کارت بازرگانی صادر می شود.مدت اعتبار کارت بازرگانی ۵ سال از تاریخ صدور است مشروط بر این که هر سال عضویت دارنده کارت بازرگانی و صنایع و معادن نیز تایید و به وزارت بازرگانی اعلام گردد.

مدارک لازم برای تشکیل پرونده صدور کارت بازرگانی

۱- اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت شرکت ها رسیده باشد.

۲- اصل گواهی پلمپ دفاتر از اداره ثبت شرکت ها ( برای دریافت اظهارنامه و گواهی پلمپ به نزدیک ترین دفتر پست و اداره ثبت شرکت ها مراجعه کنید ).

۳- داشتن حداقل ۲۴ سال تمام

۴- اصل کارت ملی ( در صورت داشتن هر گونه تغییرات در مشخصات سجلی اسکن و بارگذاری تصویر شناسنامه از کل صفحات الزامی می باشد.)

۵- دو قطعه عکس ( جدید ، تمام رخ ، ساده ، رنگی و با پشت زمینه سفید )

۶- اصل مدرک تحصیلی معتبر ( حداقل دیپلم متوسطه ) مدارک خارج از کشور بعد از ارزشیابی توسط اداره دانش آموختگان وزارت علوم پورد پذیرش است .

 • تبصره : دارندگان پروانه بهره برداری صنعتی، کشاورزی، معدنی، خدمات فنی مهندسی و خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات ICT از مراجع مربوطه به شرط انقضای دو سال از تاریخ صدور پروانه ، از ارائه مدرک فوق معاف هستند و ملزم به ارائه اصل مدرک تولید می باشند.

۷- اصل گواهی عدم سوء پیشینه

۸- اصل گواهی موضوع ماده ۱۸۱ ق. م. م کربوط به آخرین سال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی در سال جاری به آدرس متقاضی

۹- اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان

 • تبصره : متقاضیانی که سن آنان ۵۵ سال تمام باشد از ارائه پایان خدمت معاف هستند.

۱۰- اصل گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری و حسن اعتبار بانکی به اسم متقاضی ( فقط روی فرم الف قابل قبول می باشد ) با مهر امضای رئیس شعبه . ( لازم به توضیح است حساب های جاری شتاب مربوط به شهرستان ها در صورتیکه روی فرم الف تایید شده باشد قابل قبول است ). همچنین حداقل یک سال از زمان افتتاح حساب گذشته باشد.

۱۱- فرم دال

۱۲- ارائه یکی از مدارک ذیل :

 • الف- اصل سند مالکیت شش دانگ به نام متقاضی، به آدرس دفتر کار ( آدرس اظهارنامه )
 • ب- اصل اجاره نامه محضری معتبر به نام متقاضی ، برای محل کار و به آدرس دفتر کار ( آدرس اظهارنامه )
 • ج- اصل اجاره نامه به بنگاه املاک دارای کد رهگیری به نام متقاضی، برای محل کار و به آدرس دفتر کار ( آدرس اظهارنامه )
 • د- مدرک تولیدی برای واحدهای تولیدی ( صنوف تولیدی دارای پروانه کسب مشمول این بند نمی گردند ).

۱۳- ارائه کد اقتصادی جدید و یا ارائه تاییدیه پیش ثبت نام در سامانه http://Tax.gov.ir و تعهد مبنی بر ارائه کد اقتصادی جدید پس از صدور .

اخذ گرید

اگر بعنوان یک شرکت می خواهید با شرکت ها و سازمان های دولتی کار کنید ابتدا باید نسبت به اخذ رتبه اقدام نمایید.لازم به ذکر است که مراکز دولتی اجازه ندارند با شرکت هایی که رتبه ندارند قرارداد ببندند.

. رتبه بندی یا گرید یک نوع معیار صلاحیت گذاری بر اساس استانداردهای تعریف شده است که توسط معاونت برنامه ریزی و نطارت راهبردی ریاست جمهوری اتخاذ می شود.

طبق قانون سازمان معاونت فنی و عمران استانداری ، شرکت ها به دو دسته مشاور و پیمانکار تقسیم می شوند.طبق این قانون، شرکت های پیمانکاری با توجه به قراردادها و امکانات و وافراد امتیاز آور از ۱ تا ۵ رتبه بندی می گردند که در حقیقت ۵ پایین ترین و ۱ بالاترین رتبه به شمار می رود. این رتبه برای شرکت های مشاور در سه سطح ۱،۲،۳ تعریف شده است که ۱ بالاترین رتبه و ۳ پایین ترین رتبه است.

شرایط عمومی رتبه بندی

 1. شرکت باید در سازمان ثبت شرکت ها ثبت شده باشد.
 2. شرکت واجد شرایط و امتیازات لازم برای تعیین صلاحیت در گرید بند، باید مطابق با ضوابط و دستورالعمل های لازم عمل کند.
 3. مدیران شرکت نباید کارمند دولت باشند.
 4. عدم سوء پیشینه حرفه ای شرکت
 5. امتیاز مدرک تحصیلی هیات مدیره و پرسنل فنی امتیازآور و فقط در یک شرکت پیمانکاری، مشاور یا طرح ساخت محاسبه می شود.
 6. سابقه کار مرتبط و مفید مدیر عامل و اعضاء هیات مدیره بر اساس جداول ۱-۷ آیین نامه الزامی می باشد.

مدارک عمومی لازم برای اخذ رتبه ۱_۴ پیمانکاری

 • کپی برابر اصل شده مدارک ثبتی شرکت
 • اظهارنامه مالیاتی شرکت مربوط به آخرین سال مالی قبل از تشکیل پرونده که به تایید و مهر سر ممیز مالیاتی مربوط رسیده باشد.
 • تصویر موافقتنامه
 • فتوکپی شناسنامه کلیه سهامداران و اعضای هیات مدیره و کپی کارت ملی آن ها
 • مدارک ثبتی شرکت سهامی خاص شامل اساسنامه، اظهارنامه، روزنامه رسمی تاسیس و تغییرات
 • تهیه سربرگ شرکت در سه نسخه
 • تصویر برابر با اصل شده مدارک تحصیلی اعضای امتیازآور شرکت
 • مدارک ثبتی شرکت با مسئولیت محدود شامل اساسنامه ، تقاضانامه، شرکتنامه، روزنامه رسمی تاسیس و تغییرات

مدارک لازم برای اخذ رتبه ۵ پیمانکاری

 • فتوکپی برابر اصل شده مدارک ثبتی شرکت
 • تصویر برابر اصل شده مدارک تحصیلی اعضای امتیازآور شرکت
 • ارائه اصل سند مالکیت یا اجاره نامه رسمی از دفتر مرکزی شرکت طبق روزنامه رسمی شرکت
 • مدارک ثبتی شرکت سهامی خاص شامل اساسنامه، اظهارنامه، روزنامه رسمی تاسیس و تغییرات
 • کپی شناسنامه کلیه سهامداران و اعضای هیات مدیره و فتوکپی کارت ملی آن ها
 • مدارک ثبتی شرکت با مسئولیت محدود شامل اساسنامه، تقاضانامه، شرکتنامه، روزنامه رسمی تاسیس و تغییرات

استعلام ثبت شرکت

همه شرکتهای هفت گانه اعم از (سهامی خاص، مسئولیت محدود، مختلط سهامی، مختلط غیر سهامی، تضامنی، تعاونی، یا موسسه غیر تجاری) پس از گذراندن مراحل ثبت و دریافت شماره ثبت برای متقاضیان قابل استعلام می‌ باشند.

استعلام ثبت شرکت ها به ۳ طریق صورت می گیرد که در ذیل به آنها اشاره میکنیم :

 1. سامانه استعلام اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://ilenc.ir که مهمترین منبع قابل استفاده برای همه سازمان های دولتی و خصوصی میباشد.
 2. مراجعه به سامانه روزنامه رسمی کشور .برای جستجوی تمامی آگهی های قانونی سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۱ می توان به پورتال http://www.rrk.ir ( قسمت آگهی های قانونی) مراجعه کرد.
 3. مراجعه به سامانه اینترنتی اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری به ادرس http://irsherkat.ssaa.ir متقاضیان عزیز می توانند با وارد کردن حداقل یکی از سه مورد زیر اطلاعات شرکت را جستجو کنند.
 • نام شرکت
 • شماره ثبت شرکت
 • شناسه ملی شرکت

در آخر لازم به ذکر است که داشتن یک سایت مانند داشتن یک کاتالوگ می باشد اما با مزایای فراوان دیگر. یک کاتالوگ می تواند شامل تصاویر و متون باشد اما یک سایت می تواند از تصاویر، متون ، فیلم و صوت و یا انیمیشن نیز برخوردار گردد لذا امکان اطلاع رسانی جامع با محتوایی جذاب تر را میدهد.

برای طراحی، چاپ و انتشار هر نسخه از کاتالوگ نیاز به هزینه است اما برای طراحی یک سایت فقط کافیست هزینه ای اولیه برای طراحی و نگهداری آن پرداخت شود و بعد از آن شما می توانید بی نهایت صفحه ایجاد کنید که هزاران و یا میلیونها کاربر از جاهای مختلف جهان می توانند بارها و بارها ااز آن بازدید کنند.از دیگر اقدامات اختیاری پس از ثبت شرکت، می توان به افتتاح حساب بانکی و اخذ دسته چک شرکت و تهیه برنامه حسابداری و مالی شرکت و استخدام حسابدار اشاره کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *